- Płynny biopreparat bakteryjny NITRAZA NPK zawierający specjalnie wyselekcjonowane szczepy mikroorganizmów, które działając w środowisku dostarczają roślinom azot, fosfor i potas, promując ich wzrost i zdrowotność przy jednoczesnej rewitalizacji gleby.
Gatunki bakterii zawarte w preparacie są doskonale znane, gruntownie przebadane oraz chętnie stosowane na świecie Dzięki selekcji najwydajniejszych mikroorganizmów nasze szczepy tych gatunków są wysoce skuteczne.
W skład preparatu wchodzą bakterie:
- Azotobacter chroococcum ≥ 8-9 × 109 jtk/ml
- Azospirillum brasilense ≥ 5-7 × 108 jtk/ml
- Herbaspirillum seropedicae ≥ 4-5 × 108 jtk/ml
- Bacillus megaterium ≥ 3-6 × 108 jtk/ml
- Frateuria aurantia ≥ 2-3 × 108 jtk/ml
Azotobacter chroococcum (NP) – to jeden z najbardziej obiecujących mikroorganizmów w rolnictwie. Wiązanie azotu to główna cecha Azotobacter jednak bakteria ta posiada również możliwości solubilizacji (rozpuszczania nieaktywnych form) fosforanów, syntezuje fitohormony, siderofory (wiążące żelazo), substancje o właściwościach antybiotycznych, wielocukry tworzące ochronny biofilm oraz przeprowadza rozkład związków toksycznych np. pestycydów. Fitohormony jak IAA wraz z różnymi innymi substancjami zmieniają metabolizm i morfologię systemu korzeniowego roślin na rzecz lepszej adsorpcji minerałów i wody.
Azospirillum brasilense (N) - to jedna z najlepiej przebadanych bakterii stymulujących wzrost roślin. Jest klasyfikowana jako wolno żyjąca bakteria glebowa, która ma zdolność
do wiązania azotu atmosferycznego. Azospirillum kolonizuje powierzchnię korzeni roślin poprzez dwuetapowy proces: przyczepienie i zakotwiczenie. Bakteria ta promuje wzrost roślin poprzez wydzielanie fitohormonów, m.in. kwas indolooctowy (IAA). Mikroorganizm ten cechuje olbrzymia zdolność do wiązania N2 poprzez enzymatyczną asymilację azotu atmosferycznego. Co więcej, proces ten następuje także w warunkach niskotlenowych (gleby ciężkie, gliniaste, małoprzepuszczalne), w których ilość azotu jest ograniczona.
Bacillus megaterium (PK) - są dominującymi bakteriami pobudzającymi wzrost roślin. Poprzez produkowane związki chelatowe, bakterie z rodzaju Bacillus silnie wpływają na dobrą gospodarkę fosforu i potasu wewnątrz rośliny. Poza tym wydzielają kilka ważnych metabolitów, które korzystnie wpływają na wzrost roślin i zapobiegają infekcjom patogenów. Rośliny żyjące z nimi w symbiozie lepiej znoszą stres wywołany czynnikami abiotycznymi i biotycznymi. Bakterie Bacillus megaterium wytwarzają egzopolisacharydy i siderofory, które zapobiegają przemieszczaniu się toksycznych jonów oraz regulują równowagę jonową i transport wody w tkankach roślinnych. Substancje degradujące ściany komórkowe, takie jak chitozanaza, proteaza, celulaza, glukanaza, lipopeptydy produkowane przez B.megaterium uszkadzają ściany komórkowe chorobotwórczych bakterii, grzybów i innych patogenów.
Frateuria aurantia (K) – to wyizolowana z naturalnych siedlisk bakteria, która poprzez produkowane związki chelatujące powoduje wzrost przyswajalnej formy potasu (K) w glebie. Potas jest składnikiem pokarmowym roślin decydującym o ich wzroście, rozwoju i plonowaniu. W roślinach reguluje gospodarkę wodną, transport składników mineralnych, syntezę węglowodanów, białek i kwasów nukleinowych. W wyniku działania tej bakterii rośliny cechują się lepszym wzrostem i zdrowotnością. Rośliny dobrze odżywione potasem charakteryzują się większą odpornością na suszę, niskie temperatury oraz na stres. Potas zmniejsza też podatność roślin na wyleganie i porażenie przez choroby, jednocześnie poprawiając pobieranie i wykorzystanie azotu. Ponadto, bakteria ta produkuje substancje, które wpływają na ograniczenie występowania patogenów bakteryjnych i grzybowych.
Preparat może być stosowany w uprawach polowych wszystkich roślin i na wszystkich glebach. Stosować go można również na użytkach zielonych, w uprawach sadowniczych, warzywnych oraz roślin ozdobnych i traw. Jest to preparat posiadający Świadectwo kwalifikacji do stosowanie w rolnictwie ekologicznym IUNG SE/90/2023.
Tak skomponowana zawiesina bakteryjna skutecznie wpływa na biologiczne wiązanie azotu atmosferycznego (N) w różnych środowiskach glebowych i środowiskowych. Ponadto zastosowane w preparacie mikroorganizmy endofityczne skutecznie rozpuszczają nieaktywne związki fosforu (P) i uruchamiają zawarty w glebie potas (K).
Stosowanie:
Zalecana jednorazowa dawka preparatu: 1-1,5 l/ha
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha
Zawartość dobrze wymieszać i stopniowo wlewać do opryskiwacza napełnionego do 3/4 wodą przy włączonym mieszadle. Uzupełnić wodą do wymaganej ilości wody na hektar. Wykonać oprysk średnio- lub grubokroplisty do 3 razy w sezonie wegetacyjnym w fazach - 1 pary liści właściwych, krzewienia, tuż przed kwitnieniem.
Zalety stosowania Nitraza NPK
-wiązanie azotu atmosferycznego (N2), dzieki wysokiej aktywności bakterii zawartych w preparacie , azot w formie amonowejstaje sie bardzo łatwo dostępny dla roślin
-Rozpuszczanie nieaktywnych związków fosforu (P) , uruchamianie zablokowanych w glebie form potasu(K), dzieki unikalnym mechanizmom działania uruchamia
P i K dając dobre i zdrowe plony
- wzajemne uzupełniajace sie działania zawartych w preparacie bakterii wzbogaca glebę w składniki NPK , czyniac gleby bardziej urodzajne
- zastosowane n=bakterie stymuluja wzrost i plonowanie roslin
-zawarte w preparacie mikroorganizmy zdecydowanie poprawiają sprawność biologiczną gleby
-duża zdolność wiązania azotu wpływa korzystnie na obniżenie dawek nawozów azotowych